polaris
Jesteś tutaj: Strona główna Koszty użytkowania klimatyzacji

Ile trzeba zapłacić za klimatyzację do domu? Jaki jest miesięczny pobór prądu?


Klimatyzatory schładzają mieszkania, a napędem jest tutaj energia elektryczna. Klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5kW pobiera z sieci elektrycznej około 0,8kW To znaczy że mocy chłodzenia jest około 3-krotnie większa niż pobór energii elektrycznej. Dodatkowo sprężarka klimatyzatora nie pracuje non stop. W normalnej eksploatacji przy włączonym urządzeniu, sprężarka pracuje przez około 50% czasu. Większość obecnie oferowanych markowych klimatyzatorów posiada inwerterową, czyli płynną regulację wydajności, co również ogranicza zużycie energii.

 

Klimatyzator powinniśmy dobierać dla każdego pomieszczenia osobno kierując się przy  doborze typu zyskami ciepła : przez każde nasłonecznione okno wpada pewna ilość ciepła,  telewizor , komputer czy oświetlenie dostarcza go również. Także człowiek wydziela pewną ilość ciepła.

Profesjonalne firmy zajmujące się klimatyzacją potrafią właściwie dobrać moc urządzenia do warunków, a przez to zoptymalizować koszty instalowanej klimatyzacji. Proszę więc pamiętać, że moc klimatyzatora nie zależy od powierzchni czy kubatury pomieszczenia.

 

Dla mieszkania 45m2 o zyskach ciepła ok.. 2,5 kW ( np. 3 osoby, okno na południe o powierzchni 3m2 , włączony komputer i telewizor )  w przeciętnym trybie dobowym, urządzenie będzie włączone około 12 godzin (wyłączamy klimę na noc, wyłączamy gdy idziemy do pracy). Sprężarka będzie więc pracować przez około 6 godzin dziennie. Zużyje 6h*0,8kw/h*0,35PLN/kW/h czyli około 1,7PLN dziennie i 50PLN miesięcznie.

 

Łatwo więc policzyć, że dla domu o pow. chłodzonej ok. 120m2 , zyskach ciepła ok.. 7,5 kW i przy zastosowaniu trzech jednostek o mocy chłodniczej 2,5kW koszty miesięczne to ok 150 PLN.

 

Obecnie polecane są klimatyzatory pracujące na czynniku chłodniczym R410A, pozwalające na zaoszczędzenie 10-20% energii elektrycznej w stosunku klimatyzatorów z czynnikiem R407C.

 

Koszty klimatyzowania mieszkania czy domu zależą głównie od tego jakie urządzenia  i o jakiej mocy chłodniczej zastosujemy oraz od tego jakie parametry powietrza chcemy uzyskać.


 

Nasza oferta

Realizacje

Galeria

Zaufali nam już:

Partnerzy handlowi

Tel. 76 842 19 56

Sprzedaż ratalna

Godziny otwarcia

Skup urządzeń

Liczba osób online

We have 61 guests online