polaris
Jesteś tutaj: Strona główna Brak odpowiedniej wentylacji - zagrożenia

Brak odpowiedniej wentylacji - czym to grozi?

Odpowiednia ilość świeżego i czystego powietrza to jeden z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Przebywanie w pomieszczeniach, które nie są odpowiednio wentylowane stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia.
 
wentylacja lubin legnica polkowice głogówJakość powietrza bez wątpienia wpływa na jakość życia. Jeśli jest ono świeże, z odpowiednią zawartością tlenu, nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, a co za tym idzie - dobrze się czujemy. Przebywanie w otoczeniu, gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji powoduje natomiast uczucie dyskomfortu, niosąc dodatkowo ze sobą wiele zagrożeń.
Naturalnym produktem oddychania ludzi i zwierząt jest dwutlenek węgla - jego obecność w otaczającym nas powietrzu jest więc zjawiskiem normalnym. Jeśli jednak jest go za dużo, może doprowadzić nawet do omdleń.
Jako gaz cięższy od powietrza zbiera się tuż przy podłodze, co czyni go szczególnie niebezpiecznym dla małych dzieci.
Tlenek węgla, popularnie zwany czadem, powstaje natomiast w wyniku pracy urządzeń grzewczych, takich jak piece czy kominki. Jest bezwonnym i niewidocznym gazem, którego nadmiar może spowodować uczucie duszności, zawroty głowy, omdlenia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
W wyniku pracy gazowych urządzeń grzewczych i za sprawą palenia papierosów wewnątrz pomieszczeń wzrasta poziom niebezpiecznych tlenków azotu. Powszechnie uważa się, że mają one duży wpływ na osłabienie zdolności samooczyszczania się dróg oddechowych i znacznie obniżają odporność organizmu na choroby zakaźne. Najczęściej spotykanym zanieczyszczeniem powietrza wewnątrz budynków jest natomiast dym z papierosów. Toksyny w nim zawarte szkodzą zdrowiu, powodując wiele różnych dolegliwości takich jak nieżyt dróg oddechowych, rak płuc czy krtani.
W otoczeniu człowieka znajduje się wiele przedmiotów, zawierających w swoim składzie formaldehyd. Znajduje się on w meblach, artykułach wyposażenia wnętrz, materiałach budowlanych. Jego nadmiar w powietrzu wewnątrz pomieszczeń może powodować pieczenie i łzawienie oczu, a w dużym stężeniu jest wyjątkowo niebezpieczny - może spowodować choroby płuc, a nawet zatrucie i śmierć. Otaczające nas powietrze jest niejednokrotnie tak zanieczyszczone, że aż daje się to zauważyć, np. w postaci drobin kurzu widocznych w promieniach wpadającego do pomieszczeń słońca. Jest on nośnikiem zagrażających naszemu zdrowiu roztoczy, zarodników pleśni czy też drobin tworzyw sztucznych. Czynniki te mogą wywołać silną alergię, objawiającą się atakami duszności, wystąpieniem reakcji skórnych, a nawet omdleń.
Zespół wszystkich czynników panujących w pomieszczeniu, na który składa się zarówno brak odpowiedniej ilości tlenu, jak i nadmiar wilgoci, dwutlenku węgla oraz zwiększony poziom zanieczyszczeń pyłowych, jest określany mianem zaduchu. Trudno, co prawda, wykazać jego bezpośredni wpływ na organizm ludzki, lecz z całą pewnością stwierdzić można, że powoduje on uczucie znacznego dyskomfortu. Dłuższe przebywanie w zaduchu może doprowadzić do Syndromu Chorego Budynku.
Syndrom Chorego Budynku to reakcja organizmu na złą wentylację i co za tym idzie - zanieczyszczone powietrze. Jest to zespół objawów takich jak chroniczne zmęczenie, powtarzające się bóle głowy, nudności, zaburzenia pamięci i koncentracji, podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła i krtani. Są one często podobne do objawów astmy lub przeziębienia, jednakże szybko znikają po uzyskaniu dostępu do świeżego powietrza.
Brak odpowiedniej wentylacji negatywnie wpływa zarówno na zdrowie człowieka, jak i na stan budynków. Przeciętna rodzina w ciągu doby może wytworzyć ok. 14 litrów wody. W domu, gdzie nie ma skutecznie działającej wentylacji, wilgoć nie zostanie odprowadzona. Na rezultat nie trzeba będzie długo czekać - wynikiem zawilgocenia budynku będzie zagrzybienie ścian. Obecność grzybów czy pleśni może przez dłuższy czas pozostać niezauważalna, jednak, kiedy jest już widoczna, na stosunkowo tani remont okazuje się być już za późno.
Sprawnie działająca wentylacja pozwoli uniknąć zagrożeń i dyskomfortu związanego z zanieczyszczonym powietrzem. Potwierdzić to może firma Dospel, która oferuje system wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewnej z odzyskiem ciepła. Jego sercem jest centrala wentylacyjna z rekuperacją: DAYTONA 250 lub DAYTONA 350 FUTURA. To urządzenie odpowiada za ciągłą wymianę zużytego powietrza na świeże, przefiltrowane i ogrzane powietrze z zewnątrz. Rekuperatory te cechuje zastosowany w nich wymiennik przeciwprądowy. Dzięki temu rozwiązaniu odzysk ciepła z wywiewanego powietrza jest bardziej efektywny niż w przypadku wymiennika krzyżowego - centrala wentylacyjna jest w stanie odzyskać nawet do 95 % energii. Stanowi to niezaprzeczalną zaletę: koszty ogrzewania ulegają znacznemu obniżeniu. Dodatkowo centralę DAYTONA 350 FUTURA wyróżnia to, iż posiada silnik działający na prąd stały. To innowacyjne rozwiązanie powoduje, że jest ona wyjątkowo ekonomiczna w użytkowaniu.
Tak odpowiednio dobrany system wentylacyjny sprawi, że powietrze w naszych domach będzie zawsze świeże, a my, zdrowi i dotlenieni, będziemy czuć się w nich komfortowo.
 
Źródło: http://www.budowlany.pl/pl/wentylacja_i_klimatyzacja/brak_odpowiedniej_wentylacji___czym_to_grozi


 

Nasza oferta

Realizacje

Galeria

Zaufali nam już:

Partnerzy handlowi

Tel. 76 842 19 56

Sprzedaż ratalna

Godziny otwarcia

Skup urządzeń

Liczba osób online

We have 65 guests online