polaris
Jesteś tutaj: Strona główna O klimatyzacji cz.1

O klimatyzacji (część 1)




     Człowiek jest kapryśny jak pogoda. Zimą jest mu za zimno a latem zbyt gorąco. Zimą grzejemy się czym możemy i tworzymy bardziej komfortowe warunki od tych, które proponuje nam aura. Latem jednak często jesteśmy bezradni. Radą na upał i żar lejący się z nieba są klimatyzatory.


1.Co to jest klimatyzacja?
     Klimatyzacja, to proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie żądanych warunków klimatycznych. A więc odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, które zapewniają dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego.


2. Dlaczego warto serwisować klimatyzację?
     Na filtrach stopniowo gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, przez co spada wydajność pracy klimatyzatora,  rośnie natomiast zużycie energii elektrycznej. Klimatyzator często się obladza, co przyczynia się do skraplania wody. W konsekwencji nie można uzyskać żądanej temperatury. Zanieczyszczenia występujące na filtrze są idealną  pożywką dla drobnoustrojów i bakterii, które rozwiną się w klimatyzacji, a następnie będą wdmuchiwane do pomieszczenia wraz z "uzdatnionym" powietrzem. Do najbardziej niebezpiecznych należą bakterie Legionella, które powodują poważne schorzenia płuc. Dlatego każda osoba używająca klimatyzacji, dla własnego zdrowia powinna regularnie sprawdzać stan czystości swojego klimatyzatora.






 
3. Co ile czasu trzeba serwisować klimatyzację?
      Osoby mające klimatyzator powinny nie tylko wiedzieć, jak się nim posługiwać, ale również niezbędna jest wiedza na temat tego, jak o niego zadbać, aby nam służył przez długi czas. Do uzyskania takiego efektu konieczne jest poddawanie urządzenia okresowym przeglądom. Oczywiście można to zrobić samemu, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku przeprowadzenia nieumiejętnego czyszczenia można narazić się na skaleczenie, obudowa urządzenia również może ulec zniszczeniu, obudowa urządzenia również może ulec zniszczeniu.  Należy pamiętać, że przeprowadzając te czynności samodzielnie tracimy gwarancję na urządzenie. Ponadto, aby nie utracić gwarancji, serwis należy przeprowadzać dwa razy w roku, w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej przez profesjonalną firmę zajmującą się tego typu usługami.



4. Dlaczego warto inwestować w klimatyzację?
      Klimatyzacja poza kontrolą temperatury powietrza, to także kontrola wilgotności, wentylacja i filtrowanie. Jej używanie przyczynia się do oczyszczenia powietrza ze szkodliwych  zanieczyszczeń, takich jak: dymy (np. papierosowe), gazy, bakterie, grzyby, pleśń i kurz. Wyeliminowanie ich zapewnia pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
     Wraz z rozwojem techniki i zanieczyszczenia środowiska oczekiwania rosną. Zainstalowanie tego urządzenia w domu czy biurze, w sposób istotny kształtuje mikroklimat pomieszczenia. Jeżeli jednostka klimatyzacyjna pracuje w sposób prawidłowy, zadba za nas o czystość powietrza, temperaturę, komfortowy poziom wilgotności.
      Stworzenie optymalnych warunków pracy powinno być celem każdego pracodawcy. Pracownik, którego środowisko pracy jest odpowiednio przystosowane do potrzeb, pracuje bardziej wydajnie, rzadziej ulega zmęczeniu, a także popełnia mniej błędów.


5. Jak wybrać odpowiedni klimatyzator?
     Wybór klimatyzatora powinien być dokonany w sposób przemyślany. Zakup jednostki o zawyżonej mocy naraża Państwa na straty materialne. Im większa moc, tym klimatyzator jest droższy i zużywa więcej energii, a zbyt mała moc powoduje przegrzewanie się sprężarki, co prowadzi do jej uszkodzenia.
     Wyboru odpowiedniego klimatyzatora nie dokonają Państwo ani przez telefon, ani przez różnego typu kalkulatory znajdujące się na stronach z klimatyzacją, ponieważ są one niedokładne (często zawyżają moc urządzeń), dlatego wymagana jest wizyta przedstawiciela firmy POLARIS. 

Najgorszym rozwiązaniem jest samodzielny zakup klimatyzatora w supermarkecie.


6. Czy można zamontować klimatyzator samemu?
     Tak, można. Jednak samodzielnie nie jesteśmy w stanie usunąć z układu klimatyzacji powietrza i zawartej w nim wilgoci, co nieuchronnie prowadzi do zniszczenia sprężarki. Nie posiadając odpowiednich urządzeń niemożliwe jest połączenie obydwu części klimatyzatora za pomocą rurek miedzianych oraz sprawdzenie szczelności układu i ciśnienia. Może to doprowadzić do wycieku czynnika chłodniczego, a w konsekwencji do spadku skuteczności klimatyzacji do poziomu zerowego i w efekcie do uszkodzenia sprężarki. Samodzielny montaż klimatyzatora powoduje utratę gwarancji. Dlatego przed decyzją czy zamontować klimatyzator we własnym zakresie trzeba się mocno zastanowić.


7. Jakie są koszty eksploatacji klimatyzatora jak dużo energii pobiera?
     Koszty eksploatacji klimatyzatora odgrywają ważną rolę przy jego zakupie. Zanim dokonamy zakupu najlepiej sprawdzić współczynnik COP - stosunek mocy chłodniczej do mocy pobieranej przez urządzenie chłodnicze. Współczynnik ten powinien przekraczać liczbę 3. Niestety często oferowane przez supermarkety klimatyzatory mają współczynnik, którego wartość jest poniżej 3, co w konsekwencji przyczynia się do znaczącego zwiększenia kosztów użytkowania.


8. Czy klimatyzacja może zaszkodzić zdrowiu?
     Tylko nieprawidłowo zaprojektowany system klimatyzacji może zaszkodzić zdrowiu. Przy dobrze zorganizowanym systemie klimatyzacji otoczenie może stać się jedynie zdrowsze. Utrzymuje wilgotności na poziomie 40 - 60% co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami.
     Wszystkie jednostki standardowo wyposażone są w filtr powietrza. Występują różne rodzaje filtrów, które mogą się różnić w zależności od typu systemu i oczekiwań klienta. Taki filtr służy do wyłapywania kurzu i innych cząstek, pyłków, bakterii, wirusów i nieprzyjemnych zapachów, a także różnego rodzaju drobnoustrojów oraz dymu. Dużą rolę odgrywa wymiana filtrów w określonych odstępach czasu. W przypadku wymiany filtrów zbyt późno istnieje ryzyko, że przesycone zanieczyszczeniami niewymienione filtry zaczną oddawać bakterie do powietrza zamiast je zatrzymywać.


9. Czy klimatyzator służy zarówno do chłodzenia i grzania?
     Klimatyzacja to proces dostosowania odpowiedniego poziomu temperatury, wilgotności, czystości i dystrybucji powietrza. Współczesne urządzenia klimatyzacyjne oferują znacznie więcej niż tylko chłodzenie przestrzeni, w której człowiek mieszka lub pracuje. Klimatyzatory umożliwiają  również grzanie. Podczas chłodzenia klimatyzator osusza powietrze, dając większe poczucie komfortu. Należy pamiętać, że właściwy poziom wilgotności ogranicza lub zatrzymuje wzrost zanieczyszczeń i pleśni, co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami. Poczucie komfortu dla człowieka zapewnia wilgotność na poziomie 40 do 60 %. Właściwa wilgotność zapewnia również dłuższą żywotność domu i urządzeń.
     Klimatyzacja poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność i kondycję, co daje wiele korzyści, ponieważ kto czuje się dobrze, ten jest bardziej twórczy i produktywny.


10. Jak właściwie wybrać odpowiednie urządzenie?
     Przy wyborze klimatyzatora pomoże spotkanie z pracownikiem naszej firmy, w celu wspólnego wybrania urządzenia odpowiadającego jego wymogom, a następnie przygotowanie oferty.
     Jeżeli klimatyzacja ma być zamontowana w wielu pomieszczeniach, to możliwe jest podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej (system multi).
     Przy doborze klimatyzatora istotną rolę odgrywa powierzchnia pomieszczenia, ilość okien i drzwi, poziom nasłonecznienia, ilość osób przebywających w środku oraz wytwarzanie ciepła przez urządzenia elektrotechniczne.


11. Co kryje się pod pojęciem "inwerter"?
     Inwerter stopniowo zwiększa swoją moc w zależności od wydajności potrzebnej do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Działanie jednostki bez inwertera można porównać do włączania i wyłączania lampy.

Zalety technologii inwerterowej:
  1.  
    • Szybsze osiągnięcie żądanej temperatury
    • Czas rozruchu zmniejszony o 1/3
    • Oszczędność energii i pieniędzy: zużycie energii jest o 30 % niższe
    • Eliminacja cykli załączania/wyłączania, dzięki czemu nie występują skoki napięcia
    • Redukcja kosztów energii o 1/3 (w porównaniu do normalnych jednostek)
    • Brak wahań temperatury
  2.  


 
12. Ile trzeba zapłacić za klimatyzację do domu? Jaki jest miesięczny pobór prądu?
 
     Klimatyzatory obniżają temperaturę w mieszkaniu, a napędem jest energia elektryczna. Klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5kW pobiera z sieci elektrycznej około 0,8kW. To oznacza, że moc chłodzenia jest około trzykrotnie wyższa niż pobór energii elektrycznej. Poza tym sprężarka klimatyzatora nie pracuje non stop. Podczas normalnej eksploatacji przy włączonym urządzeniu, sprężarka pracuje przez około 50% czasu. Większość markowych klimatyzatorów posiada technologię inwerterową, czyli płynną regulację wydajności, co również ogranicza zużycie energii.
 
     Klimatyzator powinien być dobrany indywidualnie dla każdego pomieszczenia, osobno kierując się przy doborze rodzaju urządzenia zyskami ciepła. Należy pamiętać że, przez każde nasłonecznione okno przedostaje się do pomieszczenia pewna ilość ciepła, telewizor, komputer czy oświetlenie, przyczyniają się do wzrostu temperatury w pomieszczeniu. Człowiek także oddaje określoną ilość ciepła do otoczenia. Firmy profesjonalnie zajmujące się montażem i serwisem klimatyzacji potrafią w odpowiedni sposób dobrać moc urządzenia do warunków jakie występują w pomieszczeniu, co pozwala zredukować koszty instalowanej klimatyzacji. Ponadto moc klimatyzatora nie zależy tylko od powierzchni czy kubatury pomieszczenia, ale również od wielu innych czynników. 
 
     Dla mieszkania o powierzchni 45m2 charakteryzującego się zyskami ciepła ok. 2,5 kW (np. trzy osoby przebywające w mieszkaniu, okno skierowane na południe o powierzchni 3m2, włączony komputer i telewizor) w normalnym trybie dobowym, klimatyzator będzie włączony przez ok. 12 godzin (wyłączamy klimatyzację na noc, a włączamy ją, gdy idziemy do pracy). Sprężarka będzie pracowała przez około 6 godzin dziennie. Zużyje 6h*0,8kw/h*0,35PLN/kW/h czyli około 1,7PLN dziennie, co daje 50PLN miesięcznie.
 
     Łatwo więc policzyć, że dla domu o pow. chłodzonej ok. 120m2, zyskach ciepła ok. 7,5 kW i przy zastosowaniu trzech jednostek o mocy chłodniczej 2,5kW, koszty miesięczne wyniosą ok 150 PLN.
 
     Aktualnie profesjonaliści rekomendują klimatyzatory, które pracują na czynniku chłodniczym R410A, pozwalające na zaoszczędzenie 10-20% energii elektrycznej w stosunku klimatyzatorów z czynnikiem R407C.
 
 
     Koszty użytkowania klimatyzacji, w mieszkaniu czy domu, uzależnione są głównie od tego jakie urządzenia (inwerterowe czy klasyczne) i o jakiej mocy chłodniczej wykorzystamy oraz od tego jakie parametry powietrza chcemy uzyskać.


 
13. Jak używać klimatyzację by się nie przeziębić
     Katar oraz inne oznaki przeziębienia, które spotykają użytkowników klimatyzacji nie wynikają bezpośrednio z jej posiadania, ale z braku wiedzy w zakresie jej prawidłowego używania. O czym powinniśmy pamiętać?
     Przykład: na dworze jest 31oC, ustawiamy więc klimatyzację na 26oC.

     Zgodnie z formułą:

            
 

     Zastosowanie się do tej prostej reguły pozwala na uniknięcie szoku termicznego. Powinniśmy więc chronić nasze zdrowie poprzez rozsądne korzystanie z dóbr współczesnej techniki.


14. Czy klimatyzatory mogą też ogrzewać zimą?
 
     Klimatyzatory są pompami ciepła - czyli urządzeniami, które przepompowują ciepło z jednego ośrodka do drugiego. W rezultacie z jednej strony wdmuchiwane jest zimne powietrze, a z drugiej ciepłe (chłodząc pomieszczenie oddaje ciepło na zewnątrz budynku). Od kilku już lat urządzenia wyposażane są w opcje odwrotnego działania, czyli ogrzewania pomieszczeń. Klimatyzacja umożliwia nie tylko chłodzenie mieszkania latem ale i na ogrzewanie go również jesienią, czy łagodną zimą. Klimatyzatory charakteryzujące się mocą chłodzenia 2kW zazwyczaj mogą grzać z mocą około 2,2kW. Warto więc kupić klimatyzator, który wyposażony jest w funkcję grzania.

     W okresie zimowym opłacalne jest ogrzewanie pomieszczeń za pomocą klimatyzatora, ponieważ jest to energia tania, która wykorzystuje naturalne zasoby ze środowiska pozwalająca z 1kW elektrycznej energii uzyskać 3,5kW energii cieplnej. Jest to koszt 3,5x mniejszy niż przy wykorzystaniu farelki i grzejnika, lecz jest to efektywne tylko jeżeli temperatura na zewnątrz nie spada powyżej -5 st. C., choć są już oferowane urządzenia klimatyzacyjne grzejące efektywnie przy -20 st. C (można dodatkowo dokupić tzw. "pakiet zimowy").


15. Czy warto wybrać naszą firmę?
      Na to pytanie muszą Państwo odpowiedzieć sobie sami.
 
Czyszczenie klimatyzatora

     W wielu przypadkach procedura procesu czyszczenia urządzeń zawarta jest w instrukcji obsługi. Niezachowanie dbałości o klimatyzator powoduje, że urządzenie klimatyzacyjne zamiast poprawić komfort życia w pomieszczeniach, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie, a nawet stan zdrowia mieszkańców. Dlatego jeśli instrukcja nie mówi inaczej podczas wzmożonego użytkowania urządzeń, należy czyścić je 1-2 razy w miesiącu.
 
     Do elementów najbardziej narażonych na zanieczyszczenia należą filtry, wychwytujące pyły znajdujące się w powietrzu (bakterie oraz wirusy). Osadzają się one na filtrach, gdzie występują sprzyjające warunki dla ich rozwoju. Zanieczyszczony filtr może przyczynić się do znaczącego spadku sprawności urządzenia – w rezultacie dochodzi do zmniejszenia się ilości powietrza, które przez niego przechodzi. W efekcie zwiększeniu ulegają koszty związane z eksploatacją klimatyzatora oraz dochodzi do wydobywania się z niego nieprzyjemnych zapachów. Czyszczenia filtrów można dokonać za pomocą odkurzacz, jednak korzystniejszym rozwiązaniem jest wyciągnięcie filtra z urządzenia i umycie go w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu Należy pamiętać, że temperatura powyżej 50 °C może spowodować odkształcenie się filtra.
 
     Po wykonaniu takiej czynności należy dobrze go wysuszyć a następnie zamontować w klimatyzatorze. Obok filtrów, które są najbardziej narażone na zanieczyszczenie  znajdują się kratki lub panel wlotu i wylotu powietrza do klimatyzatora. Są to elementy, które również warto wyczyścić za pomocą wilgotnej szmatki, aby usunąć naloty kurzu. Powinniśmy pamiętać, że okresowego czyszczenia wymaga zarówno jednostka wewnętrzna jak i zewnętrzna.

     Niektóre klimatyzatory posiadają sygnalizator, który informuje nas o konieczności czyszczenia filtra. Jeżeli klimatyzator jest wyposażony w pochłaniacz zapachów czyści się go podobnie jak filtr powietrza (za pomocą wody + detergentów, które nie zawierają chloru).


Nabijanie klimatyzacji

     Jako czynnik chłodniczy w klimatyzatorach wykorzystywana jest substancja szybkowrząca, powszechnie nazywana freonem. Najbardziej popularnym freonem w klimatyzatorach starego typu był R22. Obecnie, ze względu na jego szkodliwy wpływ na strefę ozonową, jego wykorzystywanie jest zabronione. Współcześnie stosuje się pro-ekologiczne freony, np. R134a, R407C, R410A.

     Obwód klimatyzatora jest obwodem zamkniętym, więc jeżeli cała instalacja jest szczelna, to klimatyzacja nie wymaga uzupełniania czynnikiem chłodzącym. Oczywiście podczas długiego użytkowania, elementy takie jak uszczelki ulegają zużyciu, więc co pewien okres czasu należy przeprowadzić przegląd urządzenia i  w razie konieczności uzupełnić czynnik.


Serwis i konserwacja

     Aby nie stracić gwarancji na zakupione urządzenie, należy co jakiś czas dokonać czynności serwisowych. Czyli sprawdzeniu szczelności instalacji, uzupełnieniu czynnika jeśli istnieje taka potrzeba, gruntownym czyszczeniu i konserwacji elementów ruchomych.


Inverter - dlaczego warto wybrać urządzenie pracujące w technologi inwerterowej(różnice)?

     W zależności od budowy sprężarki klimatyzatory możemy podzielić na: klimatyzatory klasyczne (ze zwykłą sprężarką) oraz klimatyzatory inverterowe.

     Urządzenia klasyczne włączają się, jeżeli temperatura w pomieszczeniu przekroczy określony poziom i wyłączają, gdy osiągnie zadaną wartość. Takie rozwiązanie przyczynia się do dużych wahań temperatury w pomieszczeniu i powoduje zwiększenie kosztów eksploatacji (wykres niebieski). Inwertery są urządzeniami droższymi, ale za to bardziej energooszczędnymi. Wydajność (wykres zielony) i działanie takich urządzeń jest płynnie dostosowywana do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają (na włączanie zużywa się najwięcej energii). Ponadto utrzymują ustawioną temperaturę w pomieszczeniu. Urządzenia wykorzystujące technologię inwerterową, dzięki płynnej pracy, generują o wiele mniejszy poziom hałasu, dlatego są idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, gdzie wymagana jest cisza. Urządzenia tego typu charakteryzują się dużo większą wydajnością COP chłodzenia oraz grzania (jeśli urządzenie posiada taką funkcję) - wykres drugi.

klimatyzacja lubin,legnica,polkowice,głogów



Klima z marketu - (zalety i wady)
 
klimatyzacja lubin,legnica,polkowice,głogów

     
    
Mogłoby się wydawać, że klimatyzator zakupiony w  markecie  jest idealnym rozwiązaniem do małego mieszkania czy biura. Ale czy na pewno? Możemy Państwa zapewnić, że jednostka z marketu stanowi najgorszą opcję z możliwych. Jego cena jest bardzo atrakcyjna, ale wynika ona tylko z niskiej jakości wykonania. Specjaliści uważają, że klimatyzatory zakupione w markecie są urządzeniami jednorazowymi, ponieważ w przypadku awarii bardzo często jedynym rozwiązaniem jest zakup nowej jednostki.

     Istotną wadą klimatyzatorów pochodzących z marketu jest niepoprawny sposób ich przechowywania w magazynie. Niewielu magazynierów wie, że jednostka zewnętrzna klimatyzatora powinna cały czas znajdować się w pozycji pionowej (wg oznaczeń na kartonie), ponieważ nieodpowiednie ułożenie urządzenia w pozycji poziomej powoduje wyciek substancji smarujących do obwodu, a w konsekwencji do zatarcia sprężarki przy próbie uruchomienia urządzenia.
  
zalety:
- nieco niższa cena

wady:
- brak profesjonalnej obsługi, która mogłaby doradzić odpowiedni produkt tzw. zakup w ciemno,
- brak serwisu pogwarancyjnego,
- niedostępność części zamiennych,
- wysoka awaryjność w  porównaniu z produktami markowymi,
- nieprawidłowy transport wpływający na pracę urządzenia,
- zastosowanie elementów montażowych niskiej jakości(plastiki, aluminium),
- dużo gorszej jakości wykończenie urządzeń,
- nieodpowiedni sposób przechowywania jednostki zewnętrznej w magazynie

     Proponujemy Państwu ofertę kompleksowej obsługi w zakresie klimatyzacji - doradzimy w kwestiach związanych z doborem urządzeń, projektowania instalacji oraz ich późniejszego serwisu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz  profesjonalne narzędzia, dlatego jesteśmy w stanie sprostać praktycznie „każdemu” montażowi.

     Montujemy klimatyzacje w małych obiektach, takich jak domy, biura, sklepy, pojedyncze lokale handlowe oraz w obiektach o dużych rozmiarach - magazyny, hale produkcyjne, hotele, stacje benzynowe, instytucje i wiele innych.

     Wszystkie czynności montażowe wymagają specjalnych narzędzi, doświadczenia w montażu klimatyzatorów i wiedzy o technice chłodniczej - firma POLARIS dysponuje tymi elementami i oddaje je do dyspozycji klientów.

     Ponieważ prawidłowy montaż klimatyzatorów ma kluczowe znaczenie na ich trwałość i prawidłowe działanie, zalecamy Państwu wybór firmy z odpowiednim doświadczeniem  i wiedzą techniczną.


 

Nasza oferta

Realizacje

Galeria

Zaufali nam już:

Partnerzy handlowi

Tel. 76 842 19 56

Sprzedaż ratalna

Godziny otwarcia

Skup urządzeń

Liczba osób online

We have 93 guests online